Linia – początek sztuki

Linia od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. Nasi praprzodkowie węglem drzewnym stawiali pierwsze jej ślady w malarstwie naskalnym.

Ty również na co dzień ją stosujesz. Zostawiasz ślady ołówka, flamastra, długopisu … świadomie, ale też często zupełnie bezwiednie tworząc bazgroły, z których nagle wyłania się jakiś obraz …

Pomyśl co możesz stworzyć, gdy tylko skupisz się nie co na jej kształcie, grubości, formie … ? Gdy ktoś Ci podpowie, jak jej używać by tworzyć takie obrazy jak nasi uczniowie zainspirowani twórczością Alfonsa Muchy.

Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Sam zobacz. Weź do ręki ołówek, kartkę i  spróbuj narysować różne formy linii.

Na początek podpowiemy:  linia prosta, łamana, falowana, przerywana, gruba, cienka, zygzakowata, spiralna, … i co dalej :)?

Wróć do czasów zerówki lub pierwszej klasy i przypomnij sobie szlaczki, jakimi katowały nas nasze nauczycielki … :). Pomogło? To ruszaj dalej!

 

Linia i jej zadanie

Podstawowym zadaniem linii w rysunku jest zaznaczenie konturów, jednak może pełnić ona też funkcje dekoracyjne. Takie linie często tworzą różnego rodzaju ornamenty czy motywy florystyczne. W zależności od jej zagęszczenia czy grubości mogą też tworzyć formę plam, które nadają ton, walor, cień w obrazie.

Linia w zależności od swojego charakteru może też budzić różne emocje:

  • linie równe, regularne – spokój i statyczność obrazu;
  • linie poszarpane, krzywe – chaos i dynamikę obrazu.

 

Wakacje z kreską

Chcąc nauczyć się rysować, nie można pominąć linii. Jest podstawą, którą każdy powinien poznać. Zmierzyć się z nią to nie lada wyzwanie. Jak widać podczas naszego letniego kursu rysunku i malarstwa nie może być inaczej. Uczestnicy muszą nieźle się napracować by pobudzać wyobraźnię i stworzyć grafikę inspirowaną malarstwem Alfonsa Muchy stosują mnogość linii – różnorodność form, kształtów czy zagęszczenia.

A Ty ile linii jesteś w stanie wymyślić? Podziel się z nami w komentarzu :)!

 

Wybrane prace naszych uczniów