kurs projektowania, kroju i szycia dla dzieci i młodzieży
WIEK: 7/12 i 13/17 lat

Już od dziecka fascynuje nas moda i piękne stroje. Zaczynamy więc pierwsze próby tworzenia modowych kolekcji z papieru, potem poszukujemy tkanin. Przerabiamy stare rzeczy na ubranka dla lalek. W końcu zaczynamy szyć maskotki, torby, ubrania itd.

Tę umiejętność szycia, nabytą we wczesnych latach naszego dzieciństwa, wykorzystujemy w przyszłości. Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak przy pomocy igły i nitki z niczego stworzyć coś, co będzie nam służyć przez lata. Jak obsługiwać maszynę do szycia i tworzyć pierwsze prawdziwe kolekcje modowe.

„Od niteczki do bluzeczki” to zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy zapoznają się z podstawami projektowania, różnymi technikami krawieckimi: ściegami ręcznymi i maszynowymi, haftem, czy szydełkiem. Kurs pozwala na rozwijanie praktycznych umiejętności, ale także poczucia estetyki, smaku i dobrego stylu. Jeśli marzycie o byciu projektantem, lubicie przerabiać ubrania, szyć maskotki, torebki itp., nie straszne Wam supełki i szpilki – rozpocznijcie swoją przygodę z igłą i nitką w Malowanej Kuźni! Kurs prowadzony jest od podstaw przy użyciu specjalnych maszyn marki JANOME dostosowanych do wieku dzieci.

Cel zajęć

– zapoznanie z podstawowymi zasadami kroju i szycia oraz zdejmowania miar,
– poznanie podstawowych ściegów i sposobów ozdabiania tkanin,
– poznanie maszyn i narzędzi wykorzystywanych do tworzenia i projektowania ubioru,
– rozwój logicznego i twórczego myślenia oraz umiejętności praktycznych,
– poszerzenie wiedzy z zakresu projektowania, kroju i szycia.

Efekty nauki

– samodzielne projektowanie, tworzenie wykroju i szycie (torby, poduszki, igielniki, bluzka, spódnica, itp. itp.)
– umiejętne stosowanie technik ozdabiania tkaniny (aplikacyjnych, haftowanie, wyszywanie, itp.)
– bezpieczne użytkowanie narzędzi i maszyn wykorzystywanych w technice szycia (maszyna do szycia, naparstki, igły, nożyce krawieckie i inne)

Wiek uczestników

– 7 do 12 lat
– 13 do 17 lat

Czas trwania zajęć

2 godziny lekcyjne (2 x 45 min) / raz w tygodniu

Czas trwania kursu

2 semestry / 68 godzin

Prowadzący:

Magdalena Szczepaniak – instruktor sztuki użytkowej, projektant wzronictwa artystycznego,  projektant i konstruktor odzieży

Ilona Hałazińska – instruktor sztuki użytkowej i technik zdobniczych, w tym szycie użytkowe

Nasze zajęcia