Miejsce odkrywania talentów

Od ponad 16 lat tworzymy miejsce w którym aktywnie wspieramy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w rozwoju twórczej aktywności.

Pomagamy również osobom dorosłym powrócić do porzuconych pasji i na nowo odkryć w sobie dziecięcą radość tworzenia.

Uczymy świadomie stawiać kropki, linie i plamy, by bez lęku rysować i malować.

logo malowanej kuzni 2022
Kurs rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży Poznań

Od początku zależało nam na tym, aby stworzyć system, który w prosty i uporządkowany sposób pozwoli każdemu, bez względu na wiek, rozwinąć umiejętności rysunkowe i malarskie.

Chcieliśmy, aby nauka była prowadzona w sposób usystematyzowany pozwalający na powtarzanie i utrwalanie wiedzy oraz trenowanie praktycznych umiejętności, czego brakuje w polskim systemie oświaty.

Na przestrzeni lat opracowaliśmy program twórczej aktywności OMDT – Odkrywaj! Myśl! Działaj! Twórz!, który w sposób uporządkowany i harmonijny pozwala rozwinąć umiejętności rysunkowe i malarskie. Umożliwia wieloletnią naukę, sukcesywnie zwiększając stopień trudności przerabianego materiału.

To co wyróżnia nasz program pośród innych programów edukacji plastycznej, w tym kursów rysunkowych i malarskich to bardzo praktyczne podejście dostosowane do faz rozwojowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Uczniowie w trakcie nauki przechodzą przez różne etapy nauki – od nauki obserwacji i rozpoznawania prostych kształtów, poprzez rysowanie figur geometrycznych, brył, do ćwiczeń pozwalających przekształcać obserwowane modele w projekty rysunkowe i malarskie. Dzięki temu procesowi rozwijają się u naszych uczniów nie tylko umiejętności manualne i grafomotoryczne, ale w głównej mierze zdolności matematyczne oraz umiejętności przestrzennego i logicznego myślenia.

Nauka rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży Poznań
Nauka rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży Poznań

Nasza praca została doceniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przyznało nam ogólnopolski tytuł Miejsca Odkrywania Talentów z czego jesteśmy bardzo dumni.

Nasz sukces to zasługa codziennej, wieloletniej współpracy całej społeczności Malowanej Kuźni - pedagogów, dydaktyków i artystów oraz Rodziców i Dzieci, którzy od lat są recenzentami naszej pracy. Niestrudzenie wspierają nasze działania, a ich obecność i sukcesy uczniów są dla nas największą nagrodą.

Zespół Malowanej Kuźni

ILONA HAŁAZIŃSKA

Ilona Hałazińska
Ilona Hałazińska warsztaty z młodzieżą

Kim jest? Założycielką i właścicielką Malowanej Kuźni. Pełną ciepła i zaangażowania inspiratorką, która każdego dnia wspiera dzieciaki, rodziców i nauczycieli Malowanej Kuźni. Autorka programu rozwojowego twórczej aktywności OMDT. Współautorka programu Kursu rysunku i malarstwa stworzonego w oparciu o fazy rozwojowe dzieci i młodzieży. Prywatnie mam dwóch młodzieńców, którzy kiedyś byli inspiracją i motorem do stworzenia miejsca twórczego rozwoju dla dzieci. Dziś czynnie zaangażowani w budowanie przestrzeni Malowanej Kuźni. Z wykształcenia ekonomistka i menedżerka oświaty. Z pasji nauczyciel, artysta, rzemieślnik. Ceni szczerość, lojalność i rzetelność.

Co robi? Na co dzień koordynuje działania Malowanej Kuźni oraz prowadzi zajęcia stacjonarne i on-line z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w pracowni w Kamionkach. Jest mistrzynią pokazywania trudnych rzeczy w prosty sposób. Krok po kroku prowadzi swoich uczniów przez etapy rysowania i malowania. Wie, jak ich zmotywować, by odważnie stawiali kropki, kreski i plamy. Monitoruje realizację programu, co pozwala na bieżące dopasowanie go do umiejętności uczniów. Odkrywa przed nimi moc mediów plastycznych i sposobów ich wykorzystania w pracy twórczej. Udowadnia, że umiejętność rysowania i malowania jest tak samo ważna, jak umiejętność czytania, pisania czy liczenia. Jest człowiekiem renesansu. Potrafi wiele. Wynika to z jej naturalnej potrzeby nauki i ciekawości świata. Nie lubi siedzieć bezczynnie. Jeśli nie obmyśla planów na kolejne projekty, lekcje, programy, kursy to pracuje nad stroną internetową, platformą edukacyjną czy sprzedażową.

Czym się pasjonuje? Stymulowaniem aktywności twórczej. Wciąż wymyśla sposoby na to jak pomóc dzieciakom w samodzielnej pracy. Sama też chętnie sięga po farby. Uwielbia zabawę z kolorem. Lubi obserwować rozlewającą się plamę i tworzące się wielobarwne smugi. Dlatego w każdej wolnej chwili, jak również w pracowni wspólnie z dzieciakami, chwyta za pędzel i maluje. Kocha akwarele i tusze alkoholowe oraz abstrakcyjne “lane obrazy”. Relaksuje się malując i wsłuchując w dobrą powieść kryminalną lub opowieść fantasy.

O czym marzy? Aby rola twórczej aktywności odzyskała dawny blask. Dlatego tak ważne jest dla niej uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę odgrywa mądrze wprowadzana w życie dziecka plastyka. Dziś marginalizowana i sukcesywnie spychana na boczny tor polskiego systemu oświaty. Chciałaby, aby Malowana Kuźnia była towarzyszem twórczej zabawy każdego dziecka. Miejscem, w którym będzie eksperymentowało z odwagą i tworzyło z zapałem. Miejscem spotkań z rówieśnikami i fajnych rozmów o własnych pasjach.

Anna Kopaszewska

Kim jest? Nauczycielką rysunku i malarstwa, która uczy dzieci i młodzi w pracowni, jak uchwycić formę, kształt i przestrzeń. Jako absolwentka Uniwersytetu Artystycznego wydziału Architektury i Wzornictwa oswaja naszych uczniów z zagadnieniami perspektywy. Poza pracą w Malowanej Kuźni zajmuje się również projektowaniem wnętrz.

Co robi? Na co dzień prowadzi zajęć w pracowni w Kamionkach. Zachwyca ją praca z młodszymi dziećmi, które z odwagą sięgają po kolory i bez cienia zawahania potrafią wprowadzać je w swoje prace tworząc radosne, wielobarwne ilustracje. Lubi obserwować dzieciaki podczas etapów pracy nad projektem. Wyłaniają się z nich różnorodne style kreski, plamy - charakter, który sprawia, że każda praca potrafi być niepowtarzalna i wyjątkowa. Oprócz nauki rysunku i malarstwa, wprowadza również dorosłych w świat ceramiki. Uczy rozróżniać glinę i dobierać do niej sposoby lepienia, wałkowania czy ugniatania. Podpowiada jak dobierać szkliwa by uzyskać niepowtarzalne efekty kolorystyczne.

Czym się pasjonuje? Jej pasją jest ceramika. W wolnej chwili zatapia dłonie w glinie, ugniata, szkliwi, wypala i tworzy ciekawe formy. W ten sposób powstają misy, wazy, kury i …. owady - żuki, świerszcze, chrabąszcze. Kocha naturę i codzienne spacery z psem Jumbo. Są dla niej inspiracją zarówno do prac ceramicznych jak i rysunkowych.

Natalia Łojek

Kim jest? Nauczycielką rysunku i malarstwa, który zaraża naszych uczniów miłością do malarstwa, oswaja z kolorem, uczy dostrzegania niuansów kolorystycznych. Jako absolwentka wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odkrywa przed nimi twórczość wielkich mistrzów. Ośmiela do czerpania inspiracji i podejmowania prób zmierzenia się z ich twórczością we własnych projektach malarskich. Do zespołu Malowanej Kuźni dołączyła 2018 roku. Od tego czasu aktywnie działa na rzecz rozwoju programu twórczej aktywności OMDT. Współtworzy Kurs rysunku i malarstwa kierując się fazami rozwojowymi dzieci i młodzieży. Poza Malowaną Kuźnią angażuje się w działania charytatywne. Działając na rzeczy Fundacji Domu Autysty w Poznaniu współorganizuje ogólnopolską aukcję charytatywną, podczas której licytowane są obrazy artystów z całej Polski.

Co robi? Na co dzień prowadzi zajęcia stacjonarne i on-line z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w pracowni w Poznaniu. Ponadto koordynuje codzienne funkcjonowanie poznańskiej filii Malowanej Kuźni. Dba o bieżącą komunikację z rodzicami. Dopasowuje nowych uczniów do odpowiednich grup zajęciowych. Z ogromną satysfakcją monitoruje postęp dzieci. Ich sukcesy są dla niej motywacją do dalszej pracy.

Czym się pasjonuje? Fascynuje ją sztuka współczesna. W swoich pracach szuka granic abstrakcji. Tworzy na styku realizmu. Główną inspirację stanowią obrazy rzeczywistości zapamiętane/uchwycone podczas osobistych przeżyć. Jako historyk sztuki zgłębia historię w obrazach wielkich mistrzów. Jej mistrzami są: Picasso, Botticelli, Rothko, Kahlo czy Potworowski. W wolnych chwilach maluje akrylami. Lubi portretować ludzi i zwierzęta, w szczególności ptaki. Czasami chwyta również za włóczkę i wyplata obrazy. Jej fascynacje malarstwem podziela kotka Stefania, która jest jej najbardziej oddaną fanką. Lubi dobrą kawę i domowe wypieki. Pierwszą szarlotkę upiekła nim nauczyła się robić jajecznicę. Miłość od domowych wypieków nieustannie trwa, tak samo jak miłość do koni. Gdy tylko może spędza wolny czas w stajni. Po malarstwie, jazda konna, jest jej drugą wielką miłością.

Mikołaj Hałaziński

Mikołaj Hałaziński Malowana Kuźnia

Kim jest? Od dzieciństwa związany z Malowaną Kuźnią. Dzielnie znosił twórcze eksperymenty mamy. Początkowo uczestnik kursów rysunkowych i warsztatów artystycznych. Później letnich obozów plenerowych. W końcu jako wolontariusz wspierał nauczycieli i opiekunów podczas letnich plenerów w organizacji czasu wolnego uczestników. Organizował rozgrywki grupowe, plenerowe gry fabularne. Dbał o zapewnienie niezbędnych materiałów do prowadzenia zajęć. Obecnie student trzeciego roku na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Co robi? Na co dzień, w przerwach pomiędzy nauką, zgłębia tytuły przelewów.
Dba o porządek w dokumentach księgowych. Monitoruje i rejestruje płatności. Zaprzyjaźnił się z kasą fiskalną i systemem sprzedażowym. Dba o logistykę i zaopatrzenie niezbędnych materiałów do prowadzenia zajęć, aby nie zabrakło nam farb, kredek, ołówków, bloków i całej masy mediów i narzędzi do twórczej aktywności.

Czym się pasjonuje? Fascynuje go motoryzacja i klasyczne modele samochodów. Wolne chwile spędza z przyjaciółmi lub zatapia się w kinie lat 80 tych. Lubi wypoczywać przemierzając górskie szlaki.

Mateusz Hałaziński

Mateusz Hałaziński Malowana Kuźnia

Kim jest? Z Malowaną Kuźnią związany niemal od 3 roku życia. Już jako mały smyk brał udział w eksperymentalnych zajęciach plastycznych. Dorastał z Malowaną Kuźnią. Eksperymentował z rysunkiem klasycznym i fantasy. Ostatecznie jednak pochłonęła go informatyka. Obecnie jest uczniem Technikum Informatycznego w Poznaniu, jednak w dalszym ciągu angażuje się w działania na rzecz Malowanej Kuźni. Poczucie humoru i szczerość do “bólu” to jego drugie imię. Jako urodzony suseł, kocha spać.

Co robi? Na co dzień pilnuje, by nasza strona internetowa działa bez szwanku. Czuwa nad aktualizacją systemu WordPress i poszczególnych wtyczek. Bierze udział w projekcie mającym na celu stworzenie platformy edukacyjnej dla naszych uczniów.

Czym się pasjonuje? Uwielbia gotować i eksperymentować ze smakiem. Jego kubki smakowe na odległość wyczuwają dobre jedzenie. Dlatego ku uciesze całej rodziny lubi spędzać czas w kuchni śledząc Piekielną Kuchnię Gordona Ramsaya.

Sprawdź, kogo obecnie poszukujemy do naszego zespołu!

Nauczycielkę lub nauczyciela, którzy z cierpliwością, pasją i oddaniem, wspólnie z nami, będą przeprowadzać dzieciaki przez proces rysowania i malowania. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY.