Miejsce odkrywania talentów

Od ponad 15 lat tworzymy miejsce w którym aktywnie wspieramy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w rozwoju twórczej aktywności.

Pomagamy również osobom dorosłym powrócić do porzuconych pasji i na nowo odkryć w sobie dziecięcą radość tworzenia.

Uczymy świadomie stawiać kropki, linie i plamy, by bez lęku rysować i malować.

Malowana Kuźnia Miejsce odkrywania talentów
Kurs rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży Poznań

Od początku zależało nam na tym, aby stworzyć system, który w prosty i uporządkowany sposób pozwoli każdemu, bez względu na wiek, rozwinąć umiejętności rysunkowe i malarskie.

Chcieliśmy, aby nauka była prowadzona w sposób usystematyzowany pozwalający na powtarzanie i utrwalanie wiedzy oraz trenowanie praktycznych umiejętności, czego brakuje w polskim systemie oświaty.

Na przestrzeni lat opracowaliśmy program twórczej aktywności OMDT – Odkrywaj! Myśl! Działaj! Twórz!, który w sposób uporządkowany i harmonijny pozwala rozwinąć umiejętności rysunkowe i malarskie. Umożliwia wieloletnią naukę, sukcesywnie zwiększając stopień trudności przerabianego materiału.

To co wyróżnia nasz program pośród innych programów edukacji plastycznej, w tym kursów rysunkowych i malarskich to bardzo praktyczne podejście dostosowane do faz rozwojowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Uczniowie w trakcie nauki przechodzą przez różne etapy nauki – od nauki obserwacji i rozpoznawania prostych kształtów, poprzez rysowanie figur geometrycznych, brył, do ćwiczeń pozwalających przekształcać obserwowane modele w projekty rysunkowe i malarskie. Dzięki temu procesowi rozwijają się u naszych uczniów nie tylko umiejętności manualne i grafomotoryczne, ale w głównej mierze zdolności matematyczne oraz umiejętności przestrzennego i logicznego myślenia.

Nauka rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży Poznań
Nauka rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży Poznań

Nasza praca została doceniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przyznało nam ogólnopolski tytuł Miejsca Odkrywania Talentów z czego jesteśmy bardzo dumni.

Nasz sukces to zasługa codziennej, wieloletniej współpracy całej społeczności Malowanej Kuźni - pedagogów, dydaktyków i artystów oraz Rodziców i Dzieci, którzy od lat są recenzentami naszej pracy. Niestrudzenie wspierają nasze działania, a ich obecność i sukcesy uczniów są dla nas największą nagrodą.

Zespół Malowanej Kuźni

ILONA HAŁAZIŃSKA

Ilona Hałazińska
Ilona Hałazińska warsztaty z młodzieżą

Kim jest? Założycielką i właścicielką Malowanej Kuźni. Pełną ciepła i zaangażowania inspiratorką, która każdego dnia wspiera dzieciaki, rodziców i nauczycieli Malowanej Kuźni. Autorka programu rozwojowego twórczej aktywności OMDT. Współautorka programu Kursu rysunku i malarstwa stworzonego w oparciu o fazy rozwojowe dzieci i młodzieży. Prywatnie mam dwóch młodzieńców, którzy kiedyś byli inspiracją i motorem do stworzenia miejsca twórczego rozwoju dla dzieci. Dziś czynnie zaangażowani w budowanie przestrzeni Malowanej Kuźni. Z wykształcenia ekonomistka i menedżerka oświaty. Z pasji nauczyciel, artysta, rzemieślnik. Ceni szczerość, lojalność i rzetelność.

Co robi? Na co dzień koordynuje działania Malowanej Kuźni oraz prowadzi zajęcia stacjonarne i on-line z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w pracowni w Kamionkach. Jest mistrzynią pokazywania trudnych rzeczy w prosty sposób. Krok po kroku prowadzi swoich uczniów przez etapy rysowania i malowania. Wie jak ich zmotywować, by odważnie stawiali kropki, kreski i plamy. Monitoruje realizację programu co pozwala na bieżące dopasowanie go do umiejętności uczniów. Odkrywa przed nimi moc mediów plastycznych i sposobów ich wykorzystania w pracy twórczej. Udowadnia, że umiejętność rysowania i malowania jest tak samo ważna, jak umiejętność czytania, pisania czy liczenia. Jest człowiekiem renesansu. Potrafi wiele. Wynika to z jej naturalnej potrzeby nauki i ciekawości świata. Nie lubi siedzieć bezczynnie. Jeśli nie obmyśla planów na kolejne projekty, lekcje, programy, kursy to pracuje nad stroną internetową, platformą edukacyjną czy sprzedażową.

Czym się pasjonuje? Stymulowaniem aktywności twórczej. Wciąż wymyśla sposoby na to jak pomóc dzieciakom w samodzielnej pracy. Sama też chętnie sięga po farby. Uwielbia zabawę z kolorem. Lubi obserwować rozlewającą się plamę i tworzące się wielobarwne smugi. Dlatego w każdej wolnej chwili, jak również w pracowni wspólnie z dzieciakami, chwyta za pędzel i maluje. Kocha akwarele i tusze alkoholowe oraz abstrakcyjne “lane obrazy”. Relaksuje się malując i wsłuchując w dobrą powieść kryminalną lub opowieść fantasy.

O czym marzy? Aby rola twórczej aktywności odzyskała dawny blask. Dlatego tak ważne jest dla niej uświadomienie rodzicom jak ważną rolę odgrywa mądrze wprowadzana w życie dziecka plastyka. Dziś marginalizowana i sukcesywnie spychana na boczny tor polskiego systemu oświaty. Chciałaby, aby Malowana Kuźnia była towarzyszem twórczej zabawy każdego dziecka. Miejscem, w którym będzie eksperymentowało z odwagą i tworzyło z zapałem. Miejscem spotkań z rówieśnikami i fajnych rozmów o własnych pasjach.

Anna Kopaszewska

Kim jest?

Co robi?

Czym się pasjonuje?

O czym marzy?

Natalia Łojek

Kim jest? Nauczycielem rysunku i malarstwa, który zaraża naszych uczniów miłością do malarstwa, oswaja z kolorem, uczy dostrzegania niuansów kolorystycznych. Jako absolwentka wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odkrywa przed nimi twórczość wielkich mistrzów. Ośmiela do czerpać inspirację i podejmowania prób zmierzenia się z ich twórczością we własnych projektach malarskich. Do zespołu Malowanej Kuźni dołączyła 2018 roku. Od tego czasu aktywnie działa na rzecz rozwoju programu twórczej aktywności OMDT. Współtworzy Kurs rysunku i malarstwa kierując się fazami rozwojowymi dzieci i młodzieży. Poza Malowaną Kuźnią angażuje się w działania charytatywne. Działając na rzeczy Fundacji Domu Autysty w Poznaniu współorganizuje ogólnopolską aukcję charytatywną, podczas której licytowane są obrazy artystów z całej Polski.

Co robi? Na co dzień prowadzi zajęcia stacjonarne i on-line z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w pracowni w Poznaniu. Ponadto koordynuje codzienne funkcjonowanie poznańskiej filii Malowanej Kuźni. Dba o bieżącą komunikację z rodzicami. Dopasowuje nowych uczniów do odpowiednich grup zajęciowych. Z ogromną satysfakcją monitoruje postęp dzieci. Ich sukcesy są dla niej motywacją do dalszej pracy.

Czym się pasjonuje? Fascynuje ją sztuka współczesna. W swoich pracach szuka granic abstrakcji. Tworzy na styku realizmu. Główną inspirację stanowią obrazy rzeczywistości zapamiętane/uchwycone podczas osobistych przeżyć. Jako historyk sztuki zgłębia historię w obrazach wielkich mistrzów. Jej mistrzami są: Picasso, Botticelli, Rothko, Kahlo czy Potworowski. W wolnych chwilach maluje akrylami. Lubi portretować ludzi i zwierzęta, w szczególności ptaki. Czasami chwyta również za włóczkę i wyplata obrazy. Jej fascynacje malarstwem podziela kotka Stefania, która jest jej najbardziej oddaną fanką. Lubi dobrą kawę i domowe wypieki. Pierwszą szarlotkę upiekła nim nauczyła się robić jajecznicę. Miłość od domowych wypieków nieustannie trwa, tak samo jak miłość do koni. Gdy tylko może spędza wolny czas w stajni. Po malarstwie, jazda konna, jest jej drugą wielką miłością.

OLIWIA SZEPIATOWSKA

Kim jest? Nauczycielką rysunku i malarstwa, która do zespołu Malowanej Kuźni dołączyła we wrześniu tego roku. Jako absolwentka wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czuwa nad rozwojem umiejętności plastycznych naszych wychowanków, odkrywając przed nimi tajniki sztuk rysunkowych i malarskich. W pracy z dziećmi najbardziej lubi ich szczerość i wrażliwość, ponieważ właśnie te wartości są esencją sztuki. Swoje doświadczenie w zakresie edukacji artystycznej zdobyła podczas pracy w charakterze laborantki-asystenta w II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP, kierowanej przez prof. Annę Tyczyńską. Prowadziła również warsztaty z dziećmi w różnym wieku, inspirowane surrealistycznymi grami.

Co robi? Na co dzień można ją spotkać w naszej pracowni w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Dodatkowo przed i po zajęciach z dzieciakami Oliwia przejmuje klawiaturę i tworzy treści w naszych social mediach - wykorzystując swoją dodatkową magiczną moc, jaką jest lekkie pióro.

Czym się pasjonuje? Jest czynną artystką. Tworzy krótkie filmy, kolaże, fotomontaże i obiekty, których tematem są niezwykłe przejawy codzienności przeżywanej, ze wszystkimi tego konsekwencjami, w ciele kobiety. Z bogatego doświadczenia czułej obserwatorki wychwytuje to, co szczególnie trudne, bolesne, ale jednocześnie najbliższe, organiczne; to, co jest zespolone z ciałem i umysłem, dla czego nie znajduje innego ujścia niż poprzez działanie twórcze. Istotnym elementem pracy twórczej są dla niej działania performatywne oraz dźwięk, a największą inspiracją - surrealizm i awangarda powojenna.

Na co dzień, oprócz sztuki i edukacji, zajmuje się kolażem i ilustracją cyfrową jako fragilecollage. Hoduje rośliny doniczkowe i opiekuje się dwiema pięknymi kotkami, Franką i Lulą. Lubi gotować i celebrować posiłki z innymi. W międzyczasie zgłębia historię zapachu, kolekcjonuje flakoniki perfum, książki oraz stare przedmioty z duszą.