Nie ma na świecie dziecka, które nie próbowało rysować. Często pierwsze, twórcze ślady swojego artysty odkrywasz już w okresie wczesnego dzieciństwa na ścianach, kanapach i meblach.
W wieku szkolnym zarzucasz je całą masą przyborów plastycznych. Zaczynasz kupować bloki, ołówki, kredki, flamastry, farby, pędzle, … bez świadomości, że może to wręcz zniechęcić dziecko do podejmowania twórczej aktywności. Okazuje się bowiem, że pierwsze próby rysowania i malowania nie są tak spektakularne, jakich Twoje dziecko się spodziewało.
Dlaczego?
Z pewnością nie jest to oznaką braku talentu. Rysowania i malowania można się nauczyć, tak, jak czytania, pisania czy liczenia. Często jednak niezbyt dobrze dobrane materiały plastyczne oraz brak wiedzy, jak z nich korzystać mogą dzieci skutecznie zniechęcić do podejmowania kojonych prób rysowania czy malowania.
Nie oznacza to, że musimy od razu inwestować w drogi szkicowniki, pędzle czy ołówki. Kiedy dziecko zaczyna swoją twórczą pasję, w zupełności wystarczy to, co mam w domu. Warto jednak wiedzieć, że są drobiazgi, które sprawią, by Twój młody rysownik poczuł watr w żaglach.
O co zatem warto zadbać, żeby pomóc dziecku ładnie rysować i malować?
Po pierwsze. Sprawdź gramaturę papieru.
Bardzo ważna jest grubość papieru. Zbyt cienkie kartki podczas rysowania lub wymazywania gumką mogą się zniszczyć. Dzieci rysują z dużym naciskiem, a gumkują z impetem. Podczas wymazywania nieudanych kresek, mogą niechcący uszkodzić swoją pracę i zrobić dziurę w papierze. Gdy malują natomiast, używają zbyt dużo wody. Zbyt cienki papier wpija jej dużo, kartki falują i trudno się po nich maluje.
Dlatego warto wybierać bloki nieco grubsze. Bloki rysunkowe najczęściej posiadają karki o gramaturze 80g, 100g lub 120 g. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą tu bloki techniczne, których karki mają gramaturę papieru od 190 g do 250g lub więcej.
Po drugie. Dobierz odpowiednie ołówki.
Nie ma potrzeby kupowania od razu całych kompletów drogich ołówków. Na początek, dzieciom wieku do 8 roku życia w zupełności wystarczy ołówek szkolny HB o średniej miękkości grafitu.
Dopiero później, gdy dziecko sprawnie zacznie się nim posługiwać, możesz stopniowo wzbogacać jego kolekcję o bardziej miękkie ołówki – 2B, 4B i 6B.
Dzięki nim, szkice dziecka zaczną nabierać głębi i kontrastu.
Po trzecie. Wybierz gumkę.
Gumka to trzeci najważniejszy dla naszych uczniów element wyprawki. Gdy nie wyjdzie jakaś kreska, natychmiast przybywa z odsieczą i sprawia, że po nieudanych próbach rysunkowych nie ma nawet śladu.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaką gumkę dobrać dla naszych młodych rysowników.
Gumek jest bowiem wiele i mają różne zastosowania. Jedną z najbardziej znanych jest:
Gumka twarda pozwala wymazać mocniejszy ślad ołówka. Są najczęściej używana przez dzieci zarówno w przedszkolu, jaki i w szkole. Nie każda z nich jednak nadaje się do wymazywania ołówków podczas rysowania. Dlatego warto sprawdzić, czy nie jest zbyt twarda i nie śliska się po papierze. Może bowiem, zamiast wymazywać, rozmazać ślad ołówka i sprawi, że praca będzie wyglądała nieestetycznie. Warto pamiętać, że zbyt długie lub mocne gumkowania niszczy włókna papieru, dlatego należy jej używać ostrożnie.
Gumka chlebowa służy do wymazywania grafitu i cieniowania tonów ołówka. Przypomina nieco plastelinę. Jest miękką, elastyczna. Wymazuje delikatnie, nie niszcząc przy tym włókien papieru. Doskonale sprawdzą się przy wprowadzaniu światłocienia w rysunkach i łagodzenia tonów. To podstawa każdego rysownika.
Gumka w ołówku to gumka, która pozwala precyzyjnie wymazać detale i dopracować pracę. Dlatego stopniowo, gdy dziecko opanuje już podstawy i ona może wzbogacić warsztat młodego rysownika.
Po czwarte. Sprawdź temperówkę.
Temperówka metalowa to SPA dla naszych ołówków. Z pewnością znajduje się w piórniku każdego dziecka. Nie musisz więc kupować kolejnej. Ta na początek wystarczy. Jeśli jednak podczas temperowania błędzie łamała ołówki lub kredki, warto zaopatrzyć dziecko w nową.
Temperówka elektryczna to dobre rozwiązanie dla pożeraczy ołówków. Szybko i sprawnie ogrania nasze ołówkowe ogryzki.
Po piąte. Dobierz piórnik.
Piórnik to miejsce na skarby rysownika. Będzie dźwigał wszystkie rysunkowe przybory, dlatego warto zadbać, by był lekki i wygodny. Wskazane więc, by unikać kupowania dzieciom ciężkich, drewnianych i metalowych piórników.
Piórnik to miejsce na skarby rysownika. Będzie dźwigał wszystkie rysunkowe przybory, dlatego warto zadbać, by był lekki i wygodny. Wskazane więc, by unikać kupowania dzieciom ciężkich, drewnianych i metalowych piórników.