Nie ma na świecie dziecka, które nie próbowało rysować. Często pierwsze, twórcze ślady swojego artysty odkrywasz już w okresie wczesnego dzieciństwa na ścianach, kanapach i meblach.

W wieku szkolnym zarzucasz je całą masą przyborów plastycznych. Zaczynasz kupować bloki, ołówki, kredki, flamastry, farby, pędzle, … bez świadomości, że może to wręcz zniechęcić dziecko do podejmowania twórczej aktywności. Okazuje się bowiem, że pierwsze próby rysowania i malowania nie są tak spektakularne, jakich Twoje dziecko się spodziewało.

Dlaczego?

Z pewnością nie jest to oznaką braku talentu. Rysowania i malowania można się nauczyć, tak, jak czytania, pisania czy liczenia. Często jednak niezbyt dobrze dobrane materiały plastyczne oraz brak wiedzy, jak z nich korzystać mogą dzieci skutecznie zniechęcić do podejmowania kojonych prób rysowania czy malowania.

Nie oznacza to, że musimy od razu inwestować w drogi szkicowniki, pędzle czy ołówki. Kiedy dziecko zaczyna swoją twórczą pasję, w zupełności wystarczy to, co mam w domu. Warto jednak wiedzieć, że są drobiazgi, które sprawią, by Twój młody rysownik poczuł watr w żaglach.

O co zatem warto zadbać, żeby pomóc dziecku ładnie rysować i malować?

Po pierwsze. Sprawdź gramaturę papieru.

Jaki blok do rysowania wybrać na początek?

Bardzo ważna jest grubość papieru. Zbyt cienkie kartki podczas rysowania lub wymazywania gumką mogą się zniszczyć. Dzieci rysują z dużym naciskiem, a gumkują z impetem. Podczas wymazywania nieudanych kresek, mogą niechcący uszkodzić swoją pracę i zrobić dziurę w papierze. Gdy malują natomiast, używają zbyt dużo wody. Zbyt cienki papier wpija jej dużo, kartki falują i trudno się po nich maluje.

Dlatego warto wybierać bloki nieco grubsze. Bloki rysunkowe najczęściej posiadają karki o gramaturze 80g, 100g lub 120 g. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą tu bloki techniczne, których karki mają gramaturę papieru od 190 g do 250g lub więcej.

Po drugie. Dobierz odpowiednie ołówki.

Jaki ołówek wybrać dla dziecka, które zaczyna rysować?

Nie ma potrzeby kupowania od razu całych kompletów drogich ołówków. Na początek, dzieciom wieku do 8 roku życia w zupełności wystarczy ołówek szkolny HB o średniej miękkości grafitu.

Dopiero później, gdy dziecko sprawnie zacznie się nim posługiwać, możesz stopniowo wzbogacać jego kolekcję o bardziej miękkie ołówki – 2B, 4B i 6B.

Dzięki nim, szkice dziecka zaczną nabierać głębi i kontrastu.

Po trzecie. Wybierz gumkę.

Jaką gumkę do mazania wybrać dla dziecka?

Gumka to trzeci najważniejszy dla naszych uczniów element wyprawki. Gdy  nie wyjdzie jakaś kreska, natychmiast przybywa z odsieczą i sprawia, że po nieudanych próbach rysunkowych nie ma nawet śladu.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaką gumkę dobrać dla naszych młodych rysowników. 

Gumek jest bowiem wiele i mają różne zastosowania. Jedną z najbardziej znanych jest:

Gumka twarda pozwala wymazać mocniejszy ślad ołówka. Są najczęściej używana przez dzieci zarówno w przedszkolu, jaki i w szkole. Nie każda z nich jednak nadaje się do wymazywania ołówków podczas rysowania. Dlatego warto sprawdzić, czy nie jest zbyt twarda i nie śliska się po papierze. Może bowiem, zamiast wymazywać, rozmazać ślad ołówka i sprawi, że praca będzie wyglądała nieestetycznie. Warto pamiętać, że zbyt długie lub mocne gumkowania niszczy włókna papieru, dlatego należy jej używać ostrożnie. 

Gumka chlebowa służy do wymazywania grafitu i cieniowania tonów ołówka. Przypomina nieco plastelinę. Jest miękką, elastyczna. Wymazuje delikatnie, nie niszcząc przy tym włókien papieru. Doskonale sprawdzą się przy wprowadzaniu światłocienia w rysunkach i łagodzenia tonów. To podstawa każdego rysownika. 

Gumka w ołówku to gumka, która pozwala precyzyjnie wymazać detale i dopracować pracę. Dlatego stopniowo, gdy dziecko opanuje już podstawy i ona może wzbogacić warsztat młodego rysownika. 

Po czwarte. Sprawdź temperówkę.

Jaką temeprówka jest najlepsza do ołówków?

Temperówka metalowa to SPA dla naszych ołówków. Z pewnością znajduje się w piórniku każdego dziecka. Nie musisz więc kupować kolejnej. Ta na początek wystarczy. Jeśli jednak podczas temperowania błędzie łamała ołówki lub kredki, warto zaopatrzyć dziecko w nową. 

Temperówka elektryczna to dobre rozwiązanie dla pożeraczy ołówków. Szybko i sprawnie ogrania nasze ołówkowe ogryzki. 

Po piąte. Dobierz piórnik.

Jaki piórnik kupić dziecku na przybory do rysowania?

Piórnik to miejsce na skarby rysownika. Będzie dźwigał wszystkie  rysunkowe przybory, dlatego warto zadbać, by był lekki i wygodny. Wskazane więc, by  unikać kupowania dzieciom ciężkich, drewnianych i metalowych piórników.

Jaki piórnik kupić dziecku na przybory do rysowania?

Piórnik to miejsce na skarby rysownika. Będzie dźwigał wszystkie  rysunkowe przybory, dlatego warto zadbać, by był lekki i wygodny. Wskazane więc, by  unikać kupowania dzieciom ciężkich, drewnianych i metalowych piórników.

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko z pasją i odwagą zaczęło tworzyć niezwykłe ilustracje!
Podczas wakacji oswoiło z nami sztukę rysowania i malowania!
Poczuło się pewnie i zadziwiło bliskich swoimi pracami, to zgłoś je do wakacyjnej szkoły rysunku i malarstwa Malowanej Kuźni.

Loading...